ویروس چیست؟

یک ویروس کامپیوتری، بسیار شبیه به یک ویروس آنفلوانزا، طراحی شده است تا   گسترش یابد و توانایی تکثیر خود را دارد. به طور مشابه، به همان شیوه ای که ویروس ها بدون سلول میزبان تولید می کنند، ویروس های کامپیوتری نمی توانند بدون برنامه ریزی در داخل  یک فایل یا سند پخش شوند.

ویروس چیست

در شرایط فنی تر، یک ویروس کامپیوتری یک نوع کدهای مخرب یا برنامه ای است که برای تغییر نحوه کارکرد کامپیوتر و طراحی شده برای پخش از یک رایانه به یک  رایانه دیگر، نوشته شده است. یک ویروس با قرار دادن یا پیوستن به یک برنامه یا سند که از macros  برای اجرای کد آن پشتیبانی می کند، عمل می کند. در این فرایند ویروس دارای پتانسیل ایجاد اثرات غیر منتظره و آسیب رسانی است، مانند آسیب رساندن به نرم افزار سیستم و یا  خراب شدن داده ها.

ویروس کش

چگونه یک ویروس کامپیوتری حمله می کند؟

هنگامی که یک ویروس به طور موفقیت آمیز به یک برنامه، فایل یا سند متصل شده، ویروس به حالت غیرفعال در می آید تا زمانی که شرایط باعث شود کامپیوتر یا دستگاه آن را اجرا کند. برای اینکه یک ویروس کامپیوتر شما را آلوده کند، باید برنامه آلوده را اجرا کنید، که به نوبه خود باعث می شود کد ویروس اجرا شود. این بدان معنی است که ویروس می تواند در کامپیوتر شما باقی بماند، بدون نشان دادن  علائم. هنگامی که ویروس کامپیوتر شما را آلوده می کند، ویروس می تواند کامپیوتر های دیگر را در همان شبکه آلوده کند. سرقت گذرواژه ها یا داده ها، ورود به کلید، خرابی فایل ها، هرزنامه مخاطبین ایمیل شما و حتی سوختن  دستگاه شما منجر میشود، فقط برخی از چیزهای ویرانگر و تحریک کننده است که ویروس می تواند انجام دهد.

در حالی که بعضی از ویروس ها می توانند با هدف و تاثیر  بیشتری داشته باشند ، مانند پاک کردن داده ها یا ایجاد آسیب دائمی به هارد دیسک شما، و حتی بدتر از آن، برخی حتی با قفل کردن فایلهای اصلی شما از شما در عوض دادن کد رمز فایلها ، مبلغی را درخواست میکنند ( ویروس باجگیر ).

چگونه ویروس های کامپیوتری گسترش می یابد؟

در دنیای دائما متصل به اینترنت می توانید یک ویروس کامپیوتری به راحتی میتواند به سیستم شما وارد شود. ویروس ها می توانند از طریق پیوست های ایمیل و پیام های متنی، دریافت فایل های اینترنتی، لینک های کلاهبرداری رسانه های اجتماعی، و حتی دستگاه های تلفن همراه و گوشی های هوشمند خود را با استفاده از برنامه های دانلود وارد سیستم بشوندویروسها میتوانند به عنوان پیوستهای از محتوای قابل اشتراک گذاری اجتماعی مانند تصاویر خنده دار، کارت تبریک یا فایل های صوتی و تصویری وارد کامپیوتر شوند.

برای جلوگیری از تماس با یک ویروس مهم است که در هنگام گشت و گذار در وب، دانلود فایل ها و باز کردن پیوندها یا پیوست ها احتیاط کنید. به عنوان بهترین روش، هرگز متن یا پیوست های ایمیل را که انتظار ندارید دانلود نکنید و یا فایل هایی از وب سایت هایی که اعتماد ندارید و آشنایی ندارید!!

چگونه از ویروس های کامپیوتری محافظت کنیم؟

چگونه از ویروس های کامپیوتری محافظت کنیم؟

همانطور که می بینید، درست مانند یک ویروس آنفلوانزا، ویروس کامپیوتری چیزی است که می خواهید از آن اجتناب کنید. اصطلاحات ویروس و تروجان اغلب به صورت هم نام استفاده می شوند؛ با این حال، ویروس یکی از انواع مختلف نرم افزارهای مخرب و تنها یک جنبه مهم از تهدید کلی است.به عنوان یک مثال ، نرم افزار آنتی ویروس سنتی به تنهایی شما را به طور کامل از همه تهدیدات محافظت نمی کند.

در عوض، به نرم افزار امنیتی جامع آنتی ویروس  نگاه کنید. با استفاده از فن آوری های ثبت شده که با هم کار می کنند تا تهدیدات آنلاین را از بین ببرند، سیستم خود را برای ویروس ها اسکن کرده و به روز رسانی های مستقل خودکار را انجام میدهند، آنتی ویروس ها از تهدیدات موجود، جدید اختراع شده محافظت می کند.

برای اینکه کامپیوتر ، موبایل و  تبلت را در امنیت کامل از ویروسها محافظت کنید بهتر است یک ویروس کش قوی و اصلی تهیه کنید و روی سیستم خود نصب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *